Jak połączone są ciało  i mózg?Pisząc o roli nerwu błędnego będę odwoływał się do teorii Poliwagalnej Stephen’a Porges’a, która zrewolucjonizowała spojrzenie na układ nerwowy człowieka.Podstawowym założeniem tej teorii jest połączenie mózgu i ciała, traktowania ich jako nierozłącznych „komponentów” człowieka, które obustronnie wpływają na siebie przez dwukierunkowe połączenia nerwowe. Takie połączenie stanowi właśnie nerw błędny.

Dlaczego błędny? Od błądzenia, wędrowania (łac. Vaga).Nerw błędny wędruje po ciele. Łączy narządy całego organizmu i działając poza naszą świadomością kontroluje m.in. pracę serca, układu pokarmowego, a także oddechowego. Co ciekawe, zaledwie 20% jego połączeń nerwowych prowadzi z mózgu do narządów, sprawując nad nimi kontrolę, podczas gdy aż 80% połączeń prowadzi w drugą stronę, od narządów do mózgu, są to tzw. nerwy czuciowe, które przesyłają informacje do mózgu.

Co to znaczy?Mamy ogromny potencjał do wysokiej świadomości ciała, a nasze samopoczucie nie wynika tylko z tego co „sobie myślimy”, ale też ze stanu naszego układu nerwowego

Kiedy ostatni raz skupiłeś/aś uwagę na swoim ciele?Możesz zrobić to teraz. Przekieruj uwagę na swoje ciało. Zwróć uwagę jak się czujesz. Jesteś bardziej rozluźniony/a czy może pobudzony? Jak się pewnie domyślasz, można nad tym pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu